Przed nami jubileuszowa 20. edycja Święta Wolnych Książek


Data dodania: 15 maj 2023, godz. 09:15

Przed nami jubileuszowa 20. edycja Święta Wolnych Książek

13 czerwca planujemy, przykładem minionych lat, przeprowadzenie ogólnopolskiej akcji uwalniania książek, połączonej z przemarszami młodzieży. Liczymy na pomoc i wsparcie bibliotek, szkół, instytucji kultury, mediów i wszystkich kreatywnych czytelników. Żywimy nadzieję, że wspólnie uda nam się zachęcić Polaków do uwalniania książek i sięgania po te już wędrujące. Święto nasze niech urozmaicają happeningi, festyny, spotkania z autorami, wydawcami, debaty o książkach i literaturze, wystawy, konkursy, plenerowe czytanie. Niechaj w tym dniu książka będzie najważniejsza, pokażmy, że otwiera umysły, rozbudza pasje i marzenia. Dzielmy się nią z innymi, obdarowujmy przechodniów, przekazujmy do szkół, domów seniora, domów samotnej matki , świetlic środowiskowych, szpitali, noclegowni. Dzięki naszej akcji książki nie umrą zapomniane i zakurzone w domowych biblioteczkach, ale trafią w nowe ręce dając radość i realizując swoje przeznaczenie. 

Przyłącz do nas! Działaj z nami!

Jak zorganizować obchody święta w Twojej instytucji czy miejscowości?

W ramach obchodów ideę bookcrossingu propagujemy przez:

  • zakładanie półek bookcrossingowych
  • czytanie w plenerze
  • głośne czytanie uwolnionych książek przez znane osoby – sportowców, artystów itp.
  • spotkania autorskie
  • wystawy, inscenizacje
  • konkursy literackie, plastyczne
  • świąteczny wystrój pomieszczeń (klas, urzędów, galerii)
  • przekazanie uwolnionych książek różnym instytucjom (domy samotnej matki, szpitale, przedszkola, noclegownie)
  • przemarsze ulicami miast, happeningi  

LAURKA DLA KSIĄŻKI

Jako, że świętujemy jubileuszową, dwudziestą edycję zapraszamy do szczególnej akcji - LAURKA DLA KSIĄŻKI. Wspólnie i w dowolnej formie (plakat, wiersz, laurka, film) składamy życzenia głównej bohaterce wydarzenia KSIĄŻCE. Zachęcamy do napisania życzeń dedykowanych książkom uwolnionym, by nadal dawały radość ofiarodawcom, jak i tym, którzy je odnajdują, by idea bookcrossingu stawała coraz bardziej popularna i by nie zabrakło ludzi, którzy będą ją propagować.

Zdjęcia, filmy z obchodów święta wrzuć na swój facebookowy profil, a post otaguj hasthagiem #swietowolnychksiazek2023, #bookcrossing. Materiały podeślij także e-mailem na skrzynkę Fundacji Bookcrossing Polska do dnia 20.06.2023r. Wybrane zdjęcia i filmy zamieścimy na stronie fundacji oraz na naszych social mediach wraz z podziękowaniami dla wszystkich uczestników.

Uwolnij książkę Znalazłem książkę